Keratokonus

Gözün Kornea Dokusunun sivrileşmesi ve Merkezi kısmının incelmesi ile karakterize olan ilerleyici kollejen doku hastalığıdır.

Belirtileri ;
Devamlı değişen gözlük numaraları
Artan  Mİyopi ve Astigmat
Gözlüğe rağmen net görememe
Alerji  ,  kaşıntı  , ışıkların etrafında dağılmalardır.

Nedenleri;  Genetik ve çevresel faktörler yani kaşıma ve ovalama ile yapılan travma sayılabilir. Tanı yöntemlerinde Korneanın Topografik resimlerinin değerlendirildiği özel tetkik araçlarından faydalanılır.

Erken tanı , tedavi öncesi ve sonrası takip en az tedavi kadar önemlidir. Genç ve Gözlerini  kaşıma- ovalama şikayeti olan hastalarda daha hızlı ilerleme olur.

Tedavide  amaç düşük olan görme keskinliğini ( görme seviyenizi ) arttırmak ve hastalığın ilerlemesini durdurmaktır.
Görme keskinliğini arttırmak için ilk ve  en çok kullanılan yöntem keratokunusa özel kontakt lenslerdir. Kullanım zorluğu gibi sorunları nedeniyle Sert kontakt lenslere karşı alternatif geliştirilen ClearKone hybrit lensler de alternatif bir lens çeşitidir.
Görme keskinliğini arttırmada 2.alternatif Cross Linking ( Riboflavinin UV ışığı ile korneada yarattığı güçlendirici etkisi hastalığı durdurabiliyor).Cross Linking tedavisi  sonrası hastaların daha rahat  keratokonus lensi takabilmeleri de s aglanmaktadır.
3. alternatif (CCL) tedavisi halka ameliyatları intralase femtosecond lazer ile 1-2 dk gibi kısa sürede yapılabilmektedir.
Geç dönemde en son tedavi kornea nakli  ( Keratoplasti)  olmaktadır.

Op. Dr. Cüneyt Ocak
Göz Hastalıkları Uzmanı